„Nie oczekuj lepszych rezultatów, jeśli wciąż robisz to samo”


Albert Einstein

  • Zrozumieć rodzinę” John Bradshaw. Wyd. Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości.

Jest to książka, która opisuje i wyjaśnia, w jaki sposób funkcjonują rodziny będące w kryzysie lub tzw. dysfunkcyjne, i jak to wpływa na osoby w niej wyrastające.

Autor z mądrością osoby doświadczonej przybliża zarówno reguły i zasady bycia w takiej rodzinie, jak i wskazuje drogę prowadzącą do wewnętrznej przemiany i odzyskania własnego ja.

  • „Sztuka prostoty” Dominigue Loreau. Wyd. Czarna Owca.

Jeżeli nasz umysł jest przepełniony, nie możemy normalnie funkcjonować. Zbyt wiele rzeczy nas pochłania, przeszkadza nam się skoncentrować, sprawia, że jesteśmy zagubieni. Im starsi się stajemy, tym bardziej nasz umysł się zapełnia. Wreszcie przypomina strych pełen niepotrzebnych rzeczy. Wprowadzenie ładu do umysłu oznacza usuniecie tego, co nie przyczynia się do zaspokojenia potrzeb i zrobienie miejsca dla rzeczy, które są dla nas ważne.

  • „Sztuka umiaru” Dominigue Loreau. Wyd. Czarna Owca.

Autorka zaprasza czytelników do refleksji nad stosunkiem do jedzenia, a inspiracje czerpie ze wzorców życia Japończyków. Sama od wielu lat mieszka w Japonii i przyjęła styl życia nowej ojczyzny. Dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami, dzięki czemu mamy okazję „posmakować” mądrości innej kultury i zastanowić się, w jaki sposób celebrować swoje codzienne życie. Jest też kilka przepisów na przygotowywanie prostych posiłków.

  • „Żyj z pasją. Odkryj swoje przeznaczenie”. Janet Bray Attwood i Chris Attwood. Wyd. GJ.

Chcesz, aby twoje pragnienia były dla ciebie źródłem motywacji i inspiracji? Poznaj metody i ćwiczenia proponowane w tej książce. Mogą być pomocne w odkrywaniu zarówno wizji swojego dalszego życia, jak i podpowiadać sposoby dążenia do celów.

  • „Projekt szczęśliwe małżeństwo” Hal i Jenny Runkel. Wyd. Nasza Księgarnia.

Jest to poradnik, w którym autorzy dzielą się osobistymi doświadczeniami, jak rozwiązywać konflikty oraz, jak różnice mogą rozwijać związek. Twierdzą, że najważniejsze w tworzeniu dobrego i długotrwałego małżeństwa nie jest to, co was łączy, ale to, co każde z was jako niepowtarzalna jednostka do niego wnosi.Proponowane w książce są procedury ułatwiające porozumienie. 

  • „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktor e. Frankl. Wyd. Czarna Owca.

Autor opisuje swoje osobiste doświadczenia z okresu II wojny światowej, gdy był więźniem Holokaustu, jednak nie są to jedynie smutne, czy przygnębiające historie, jest to też apoteoza życia. Viktor Frank twierdzi, że zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć w sensie ostatecznym. Mówi o tym, że w każdych okolicznościach, nawet tych „bez wyboru” mamy wybór, by zachować człowieczeństwo. Viktor Frank jest twórcą logoterapii, gdzie jedna z głównych tez zakłada, że w centrum naszego ja jest wolność. Logoterapia uczy, że nawet tragiczne i negatywne aspekty życia nie muszą zamykać w cierpieniu, ale „dobrze’ przeżyte mogą pogłębić poczucie sensu życia.

  • „Leczenie uzależnionego umysłu” Lee Jampolsky. Wyd. Jacek Santorski.

Skłonność do uzależnień tkwi w nas równie mocno jak umiłowanie wolności. Większość ludzi jest mniej lub bardziej uzależniona od używek, od telewizji, od seksu, od rodziny, od pracy, od pozycji społecznej, wreszcie od obrazu własnej osoby. Używanie substancji chemicznych takich jak alkohol, czy narkotyki przynoszą szczególnie destruktywne skutki. Jak być wolnych – to główna myśl tej książki.

  •  „O miłości” Willigis Jager. Wyd. Czarna Owca.

 Willigis Jager jest benedyktynem i mistrzem zen, jeden z nietuzinkowy nauczycieli duchowych naszych czasów, ale też kontrowersyjny. Proponuje ponadwyznaniową duchowość, która szuka odpowiedzi na pytania nurtujące człowieka XXI wieku.

 Jesteśmy odpowiedzialni za to, czym emanujemy, co wysyłamy w świat: miłość, życzliwość, współczucie czy złość, niechęć, nienawiść. Miłość nie zaczyna się od słów ani od uścisków, zaczyna się w naszych myślach. Podobnie jest ze złością, z nienawiścią. Dlatego nakazy i zakazy nie naucza nas miłości. Miłość może tylko dokonać się w naszym wnętrzu, wtedy, gdy człowiek przemienia się w głębi swojej istoty. Wtedy powstaje etyka na drodze duchowej.